Akaleos Kamping – Kaz Dağları, Edremit, Balıkesir

Nasıl Gidilir?

Biz Akaleos Kamping’e Yunanistan kamp turumuzdan sonra geldik. O yüzden sınırı geçip direk Çanakkale istikametini takip ettik. Eceabat’tan feribota binip karşı kıyıya geçtik. Sırasıyla Ezine, Ayvacık, Küçükkuyu ve Edremit rotasını izleyerek yolumuza devam ettik. Akaleos kamp alanına gitmek için Edremit ilçesine gelip Zeytinli köyünün devamında Mehmetalan köyünün içinden geçmek gerekiyor. Bu köyü geçtikten sonra 4 km bozuk yoldan devam ediyorsunuz. Arabanızın altı yere yakınsa çok dikkatli olmanız gerekiyor. Yol boyunca Hızır Kamp ve Akaleos kamp tabelalarını görüyorsunuz. Kaybolmazsınız merak etmeyin. Bozuk yol bitiminde sağa doğru hafif arabayı döndürüyorsunuz ve Akaleos girişi karşınızda…

Ne zaman gitmeli?

Mayıs ve Eylül ayları arasında az yağmur yağarken tercih edilmeli. Derenin taşması ile dere kenarında kamp atan kişiler için sıkıntı yaşanabiliyor.

Biz yanımızda ne götürdük?

3 mevsim 3 kişilik Husky çadır (Husky Bird Yeşil), çadır altı zemin matı (Decathlon), şişme yatak (Bestway 3 kişilik), çadır içi lambası, kafa lambası, yönetmen sandalyeleri, masa (decathlon), yürüyüş ayakkabısı, yedek kıyafetler, mangal teli, balta, kamp bıçağı (Colombia), piknik seti, yiyecek, içecek, bulaşık deterjanı/süngeri, çöp poşeti, piknik tüpü (Nurgaz), yazlık uyku tulumu (Savage) sinek kovucu sprey, ağrı kesici, ateş düşürücü, termal çanta (Bim). dereye girmek için kıyafetler.

Etrafta görülecek yerler?

  • Çamlıbel Köyü
  • Yeşilyurt Köyü
  • Adatepe Köyü
  • Mıhlı Çayı
  • Hasan boğuldu
  • Şahindere Kanyonu
  • Kızılkeçili köyü

Biz ne yaptık?

1.gün

Yunanistan dönüşü direk kendimizi İstanbul’un kalabalığına atmak yerine huzurlu, bol oksijenli dinlenebileceğimiz kamp alanı düşündük ve aklımıza önce Kaz dağları, sonra da Akaleos Kamping geldi. Ali Abi’yi cep telefonundan aradık şu an yer var gelin ama ertesi gün arife yoğun oluruz dedi. Bizde yolumuzu aldık ve Akaleos’a vardık. Güler yüzlü, beyaz, uzun saçlı Ali Abi bizi karşıladı. Nereye istiyorsanız kamp atabilirsiniz dedi. Biz de dere kenarına atmak yerine tepeye attık. Hem masa hem de ateş yakabileceğimiz alan vardı. Çocuklar için daha uygun bir bölgeydi. Bir saat sonra yakınımıza bir çadır daha geldi ailenin iki çocukları vardı. Çocuklarımız arkadaş oldu bütün kampı birlikte oynayarak geçirdiler:) Daha önce de bahsetmiştik kamp arkadaşlıkları çok güzel oluyor çocuklarımız sosyalleşiyor, paylaşım duyguları gelişiyor. Kamp alanı yeni yürümeye başlayan çocuklar için, eğer aileler biraz pinpirikli ise sıkıntı olabilir. Engebeli olduğu için çocuklar sürekli düşüyor. Kamp alanına evcil hayvan da sokulabiliyor. Bizim için mükemmel bir ortamdı.

Biraz dinlendikten sonra yemek pişirmeye karar verdik ki bir görelim tüpümüz bitmiş. Ali Abi sağ olsun gidin mutfağı da, ocağımızı da istediğiniz gibi kullanın dedi ve sorunumuzu hemen çözdü. Yemeklerimizi yedikten sonra ilk günü uyuyarak ve dinlenerek geçirmek için çadırlarımıza girdik. Çadırlarda, en sevdiğimiz olan kitap okuma aktivitesine başlar başlamaz hepimiz uyuya kalmışız.

Gece yarısı bize yakın olan bir çadırdan sürekli ağlama sesi geldi. Sabah kalktığımızda anladık ki çocuklarımızın arkadaşı olan ailenin en ufak 1,5 yaşındaki kızları ağlamış. Herkesten özür diliyordu tatlı kızımızın annesi ama aslında orada olan bütün herkes o kızımıza çok üzülmüştük. Bu üzüntüyü paylaşabilecek insanlardır kamp atanlar. Ali Bey 4 km geriye doğru gidilirse aile sağlık ocağı olduğunu iletti aileye ve onlarda köye indiler. geri geldiklerinde orta kulak iltihabı olduğunu öğrendik:(

Çocukların Kamp Alanında Paylaşımları
Anne Oğul Sohbeti

2. gün

Kahvaltımızdan sonra restoran bölümünün altında Ali Abi’nin yaptığı iskelenin oraya gittik. Önce ayağımızın ucunu suya değdirdik buz gibiydi ama biz soğuk su severler oğullarımızla atladık suya. Hayatımızda hiç böyle bir deneyim yaşamamıştık. Suyu buz gibi, ağaçlarla çevrili bir dere, bol oksijen, suyun üzerinde ara ara pembe çiçekler böyle bir ortamda yüzüyoruz. Düşünsenize ama düşünerek anlayamazsınız kesinlikle deneyimlemelisiniz.

Ali Abi bir kaç tane de kano atmış dereye isteyen alıp gittiği yere kadar devam ediyor suda yoluna. bizim çoçuklar bayıldı konalara ve suya:)

Su keyfimiz bittikten sonra toparlanıp duş alıp orman içinde gezmeye ve yeni yerler keşfetmeye gittik. Kamp alanı bol ağaçlı olduğu için bu alandan çıktıktan sonra ağaçsız alanlarda hava inanılmaz sıcak oluyordu. Yolda bir kaç yılan bile gördük. Gezintimiz bitip kamp alanına geri döndüğümüzde inanamadık bayram arifesi olduğu için insanlar akın akın kamp alanına gelmeye başladılar. Çadırlar birbirlerinin içine girmeye başlamıştı. Açıkcası biz rahatsız olmaya başladık.

Akaleos’un İskelesi
Ormanın İçinde Keşif

3. gün

Sabah kalktığımızda insanların daha a fazla geldiklerini gördük ve tatili çok uzatmamaya karar verdik. Ertesi gün döneriz diye düşündük. Derede biraz yüzdükten sonra Hasan Boğuldu’ya gittik ve biraz da oraları gezdik. Orada çok fazla günü birlikçi vardı her yerde mangal yakılıyordu yürüyecek alan yoktu. İşte o gün şuna karar verdik bayramda bu tarz alanlarda kamp yapmak istediğimizde bir kaç kez düşünmeliyiz dedik. Akaleos’a geri döndüğümüzde inanın hala insanlar akın akın geliyorlardı. Yer yok dendiği halde biz ne yapacağız nasıl döneceğiz deyip kendilerine kamp atacak ufak bir yer arıyorlardı. Ama otopark hınca hınç dolmuştu. Biz son kez deremize girip temiz havamızı içimize çekip erkenden yattık.

Akaleos’un Tepeden Görünümü

Ücretler (2018)

Köfte: 20 TL
Şezlong: Ücretsiz
Kişi başı çadır: 30 TL günlük

Uğramadan gelmeyin!

Çanakkale tarafından Behramkale’ye doğru gelirken sağ kolda tepe üstü Karayollarının yerini Gürses Ailesi işletiyor. Oraya uğrayıp temiz havada kahve içmeden, serinlemeden ve o güzel manzarayı izlemeden dönmeyin deriz. Tam karşılarında köy ürünleri satılan teyzeler ve amcalar var ihtiyacınız varsa değerlendirebilirsiniz.

Harika Bir Dinlenme Tesisi

Küçükkuyu Zeytin Sofrası’ndan zeytinyağ, dağ kekiği, zeytin, salça vs ürünlerini almadan dönmeyin deriz.

Zeytin Sofrası web site: www.zeytinsofrasi.com

Değerlendirme

Temizlik: 8/10
Ücret/Performans: 8/10
Çadır Kullanım alanı: 8/10
İşletme: 8/10

Yine gelir miyiz?Kesinlikle geliriz. Ama bayramda değil:)

İletişim

e-mail: akaleos.ali@gmail.com
instagram: @akaleos_kamp
Telefon: 0 537 418 35 68 – 0 538 227 87 64 (Ali Akbulut)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir