Darlık Barajı – Şile, İstanbul

Nasıl Gidilir?

Darlık barajı, İstanbul’a yakın, ortalama 60 km mesafede kafa dinleyebileceğiniz güzel kamp yerlerinden biri. Biz yola Kadıköy tarafından çıktık Şile istikametine doğru yol aldık. Navigasyon ile gidenler kamp alanını rahatlıkla bulurlar ancak Darlık Barajı kamp mesire alanını muhakkak kurun. Farklı yerleri kurarsanız navigasyon sizi avlanma bölümüne yani barajın farklı yönüne götürebilir. Şile otobanından yol alırken Darlık’a ulaşmak için eski Şile İstanbul yoluna sapıyorsunuz. Çok güzel köy yollarında geçiyorsunuz. Virajlı ama asfalt yollardan tam olarak 1 saatte istediğimiz yere vardık. Belli bir yerden sonra toprak yola giriyorsunuz çok fazla bir mesafe değil ama yol çok bozuk. Araba ile gidenler için dikkat arabanın altı vurabilir. Toprak yoldan navigasyonun götürdüğü alan herkesin kamp yaptığı alan biz o bozuk yoldan biraz daha devam edip ince bir buruna gittik ve kampımızı oraya attık.

Ne Zaman Gitmeli?

Her mevsim ayrı güzel gidilebilir ancak toprak yol yağmur yağdığında çamur olduğu için araba seçimine dikkat edilmeli.

Biz Yanımızda Ne Götürdük?

Çadır (Husky Bird 3 mevsim), çadır altı koruyucu (Decathlon), şişme yatak (bestway 3kişilik), çadır içi lambası, kafa lambası, yürüyüş ayakkabısı, yedek kışlık kıyafetler, mangal tel, balta, çakı, piknik seti, yiyecek, içecek, piknik tüpü, ağrı kesici, ateş düşürücü ve kışlık uyku kıyafetleri ve battaniye, solar shower, tüp (Nurgaz), yönetmen sandalyeleri , masa (Decathlon), yağmurluk ve yağmur çizmeleri , termal içlik.

Biz Ne Yaptık? 

Biz öğle saatlerinde kamp yapmayı çok seven dostlarımızla yola çıktık. Kış(Aralık) kampları ayrı bir güzel oluyor çünkü kışın kamp yapmayan bir çok kişi bu güzel yerlere üşüdükleri için gelmiyor. Orman bize kalıyor. Yaklaşık 1 saatte kamp atacağımız Darlık Barajına ulaştık. Toprak yoldan inince sağa doğru yol kıvrılıyordu ve ciddi bir su birikintisi vardı. Arabanın oradan geçmesi oldukça zordu taş atıp suyun derinliğini ölçtük. Arabadan inip patika yolu yayan geçtik gördük ki bir kaç kişi burada kamp atmış. Biz biraz kafa dinlemek istediğimiz çocuklarımızın da özgürce haraket etmesini istediğimiz için arabalara tekrar atlayıp patika yolda 10 dk daha yol aldık. yol ciddi bozuktu ama pes etmedik ve o uzaktan gördüğümüz ince buruna ulaştık. Arabalarımızı çektik burunun tam ucuna kampımızı atmadık çünkü ciddi bir esinti vardı. Ağaçların altına çadırlarımızı kurduk. Çocuklar çalı çırpı toplamaya başladı biz de yerleşim alanımızı kurduk.

Darlık Barajı Gidiş Yolu
Darlık Barajı Yol
Darlık Barajı
Darlık Barajı
Darlık Barajı Çadır Alanımız

Her yer çamurdu ve çocuklar çok eğlendiler onlar için olağan üstü, özgür kalabildikleri, kirlendikleri, doğayı keşfettikleri en önemlisi de bizim de acaba başlarına birşey geliyor mu diye düşünmediğimiz bir ortam doğa hayatı. Odunlar toplanıp, kesilip ateş yakılmaya başlandı mı üzerimizde ki montları bile çıkardık. Akşam yemeği hazırlığına başladık. Bu kampımızda ki menümüz Murat ustadan  geldi, saç tava. Biberleri, domatesleri ve diğer kalan bütün malzemeleri doğradık, Murat usta ateşte etleri pişirmeye başladı. Etler olduktan sonra hepsini lavaşa sardı ve tel ızgara içinde ateş üzerinde biraz daha döndürdü.  Biz de salatayı hazırladık ve c bu güzel havada, bu güzel ortamdan dürümlerimizi yedik. Müziğimizi açtık, közde kahvelerimizi yaptık, patlamış mısır kızarttık ve keyifli bir gece geçirdik. Akşam gece lambası bile kullanmamıza gerek kalmadı çünkü dolunay vardı ve etraf aydınlıktı. Çocuklarımız teleskop ile gece gözlemi bile yapabildiler.

Doğa ve Çocuklar
Çadır Manzaramız
Saç Tava
Közde Türk Kahvesi

Geceleyin ara ara silah sesleri geliyordu. Biz avlanma bölümüne biraz yakın olduğumuzdan çok fazla silah sesi ile irkildik. Gece çadıra girdiğimizde kışlık -10 uyku tulumlarımızı üzerimize geçirdik. Sabaha kadar ara ara çeşitli hayvan sesleri duyduk ama çok rahatsız olmadık. Hava sabaha karşı çok soğuk oldu ama termal içlik ile kampa geldiğimiz için zorluk çekmedik.

Sabah kalktığımızda gece arabaya koymaya üşendiğimiz kirli tabak çanak poşetimizin bir ağaç altında parçalandığını gördük. Diş izlerine bakıtğımızda şüphelerimiz tilki ya da çakal yönünde oldu  ama hayvancıklar bizi hiç rahatsız etmeden direk tabaklara odaklanmışlardı. Bütün pisliklerimizi tekrar çöp poşetine doldurduk ve akşamdan kalan ateşimizi tekrar harladık, yaktık. Sucuklu yumurtamızı yapıp çayımızı demleyip güzelce kahvaltımızı yaptık.Hafif yağmur çiselemeye başladı biz de etrafta güzel bir yürüyüş yapıp arabalara geri geldik ve toplanıp İstanbul’a geri döndük.

Darlık Barajı Sabah Saatleri
Sucuklu Yumurta

Darlık Barajı istanbul’a yakın bir kamp alanı ve kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında. Kışın geliyorsanız üşümemek için muhakkak ekipmanınız tam gelin.

 Kamp Alanın Özellikleri

Elektrik: Yok
Restaurant: Yok
Barbükü: Yok
Telefon çekiyor
Internet çekiyor
Wi-fi: Yok
Wc: Yok
Duş: Yok
Otopark: Var
Sahil Kampı: Hayır
Ağaçlık alan: Var
Çadır Alanı: Var
Karavan: Yok
Bungalow: Yok
Denize yakın: Hayır
Sıcak su: Yok
Çeşme: Yok
Buzdolabı: Yok
Elektrikli ısıtıcı: Yok
Kredi kartı: Ücretsiz
Çocuk oyun alanı: Yok
Çimen: Var
Engebeli: Evet
Piknik masası: Yok
Kapalı tesis: Hayır
Göl: var
Çadır ve ekipman kiralama: Yok
Çocuklu kamp: Uygun
Tek başına kamp: Uygun

Ücret (2018)

Ücretsiz

Değerlendirme

Temizlik: 6/10
Çadır kullanım alanı: 9/10

Bir daha gideriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir