Kamp Yapmanın Çocuklara Faydaları

Baştan belirtelim, “aman çocuğum elleme, mikrop kaparsın, hasta olursun vb.” diye sürekli ikaz veren ebeveynlerdenseniz bu yazımız pek size göre değil.

Doğaya dokunarak büyüyen çocukların avantajlı çocuklar olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer köyde yaşamıyorsanız çocuğunuz için böyle bir ortam yaratmanın en güzel yollarından biri onu kampçı yapmak. Birçok faydasını görebilirsiniz.

Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak bunlardan biri. Toprakla, suyla, çiçekle, böcekle haşır neşir olan çocuk kolay kolay hasta olmaz. Köylerde büyüyenleri düşünün, ne kadar sağlıklılar değil mi? Doğal beslenmenin yanı sıra doğayla iç içe yaşamak sağlıklı olmalarının sebeplerinden biri.

Çevre bilinçlerinin artması, çocuklara katabileceğimiz en güzel değer. Doğayı yakından izleyen çocuk, ona saygı duymayı, koruyup kollamayı öğrenir. Doğa çocuklarınıza hayvan sevgisini ve merhameti de öğretecektir.

Yaşam becerisi kazanmak, en güzel faydalardan biri. Barınak kurmak, ateş yakmak, o ateşte yemek yapmak, zorlu doğa koşullarında hareket kabiliyeti, kazanacakları becerilerden sadece birkaçı. Çocuğunuz bağımsızlık ve özgüven duygusu kazanırken, unutamayacağı anılar biriktirmiş olacak.

Uyku ve doğanın senkronizasyonu, çocuğunuzun fizyolojik ve biyolojik açıdan tazelenmesini sağlayacaktır. Doğa ananın kucağında, güneşin doğuşu ve batışına yani biyolojik saate uyum gösterecekler, dinlenmiş ve enerjik uyanacaklardır.

Spor ve egzersiz, ister istemez yapmak zorunda kalacaklar. Kaslar gelişecek, kemikler kuvvetlenecek, bol oksijen ciğerlerine dolacaktır. Sağlam vücut, sağlam kafa demişler.

Motor gelişimini de olumlu yönde etkileyecek faaliyetler yapacaklardır.  Büyük kas ve küçük kas gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

Televizyon, tablet ve telefondan uzak kalacakları zamanlar yaratmak bizce çocuğunuz için yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri. Çocuklar ormanda veya sahilde ellerinde elektronik bir alet olmadan, kendi oyunlarını kendileri kurarak, hayal gücü ve yaratıcılıklarını geliştirme fırsatı bulacaklardır.

Azla yetinmeyi öğrenmek ve maddiyatın anlamsızlığı bilinç altlarını işlenecek. Doğa kanunları, onlara her zaman her istediklerinin olamayacağını öğretecek, ellerindekiyle yetinmeyi bilecek, her şeyin para olmadığını anlayacaklardır.

Tavsiyemiz; çocuğunuzu beş yıldızlı, tam pansiyon oteller yerine, onlara doğaya dokunma fırsatı yaratacak yerlere götürmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir