Livera Camping, Maçka – Trabzon

Nasıl Gidilir?

Karadeniz turumuzda 6. günümüzde gecemizi Trabzon Livera Camping’de geçirdik. Ünye Küpkaya Kanyonu hızlı yoldan 242 km ve yaklaşık 4 saat sürüyor. Eğer Ordu’dan Trabzona’a geçiyorsanız 1 gün Giresun’da konaklayıp orada ki güzel yaylalarımızı ve şelalelerimizi görüp Trabzon’a öyle geçmenizi öneririz. Biz yaşanan bir sağlık sorunundan dolayı bir gün hastanede kaldık ve şelaleler de kapalıydı dolayısıyla planımızdan ve rotamızdan çıktık, ertesi gün de direkt Trabzon’a Tirebolu, Vakfıkebir ve Akçaabat üzerinden geçtik.
Livera Camping’e İstanbul’dan nasıl hangi rotadan geldiğimizi merak ediyorsanız aşağıdaki linkleri okumanızı tavsiye ederiz.

Ilgaz Dağı kamp yazımıza http://nereyekampatsak.com/?p=1333&preview=true linkten ulaşabilirsiniz.

Camping Kanarya Samsun yazımıza http://nereyekampatsak.com/camping-kanarya-altinkum-samsun linkten ulaşabilirsiniz.

Uzunkum Plajı Camping yazımıza http://nereyekampatsak.com/uzunkum-plaji-camping-unye-ordu/ linkten ulaşabilirsiniz.

Küpkaya Kanyonu yazımıza http://nereyekampatsak.com/kupkaya-kanyonu-ordu/ linkten ulaşabilirsiniz.

Ne Zaman Gitmeli?

Eylül yağmurları başlamadan ilkbahar ve yaz aylarında tercih edilebilir.

Biz Yanımızda Ne Götürdük?

Çadır (Husky Bird 3 mevsim), çadır altı koruyucu (Decathlon), şişme yatak (bestway 3kişilik), çadır içi lambası, kafa lambası, yürüyüş ayakkabısı, yedek yazlık-kışlık kıyafetler, mangal teli, balta, çakı, piknik seti, yiyecek, içecek, piknik tüpü, güneş yağı, sinek kovucu sprey, ağrı kesici, ateş düşürücü ve kışlık uyku kıyafetleri ve battaniye, solar shower, tüp (3 tane Nurgaz), yönetmen sandalyeleri , masa (Decathlon), yağmurluk ve yağmur çizmeleri (Karadeniz yaylaları için).

Biz Ne Yaptık? 

Mükemmel Ordu gezimizden sonra oğlumuz Demir Ordu’da yaşanan sel felaketinden etkilendi. Sel suları ile mikroplar deniz ve içme sularına karıştığından kusma şikayeti ile hastaneye gittik. Aslında amacımız bir gün Giresun Kümbet yaylasında kalmak, Mavi Göl ve Kuzu Alan Şelalesini gezmek istiyorduk ama  Giresun’da gecemizi hastanede geçirdik. Zaten şelaleler de sel baskınından dolayı kapalıydı. Biz de Giresun’u pas geçip buraya daha sonra tekrar gelmeye karar verdik.

Seyahatlerde en sıkıntılı konu birinin hastalanması ve hastane bulmak . Çok hastane gezdik en sonunda bir özel bir hastane bulduk Giresun’da hastaneler de o kadar çok aynı şikayetten insanl vardı ki Demir’e serumu sandalyede taktık ve tedaviye başladık.

Demir ertesi gün daha iyiydi, ara ara karın ağrısı oluyordu ama yola devam etmek istedi. Bizde rotamızı Trabzon’a doğru çevirdik. İlk olarak Çal mağarasına uğradık. Çal mağarasının yolu Trabzon’a direkt gidişi uzatıyor ama kesinlikle görülmesi gereken bir mağara. Gidiş yolunda fotoğraf çekebileceğiniz oturup izeleyebileceğiniz çok güzel manzaralar mevcut. 1600 rakıma kadar çıktık. Mağara girişi 8TL idi. Mağara etrafında çok fazla seyyar satıcı var ve sattıkları pahalı. Hediyelik eşya almak istiyorsanız burayı tercih etmeyin. Trabzon’un içinde Ayasofya Camii’nin arka sokakları hediyelik eşya için tercih edilebilir. Mağaraya girdikten sonra üşümeye başlıyorsunuz yanınıza ince bir hırka almanız iyi olabilir. Mağara çok geniş güzel fakat bir seyir düzeni kurmuşlar biz içeride 1 saat vakit geçirdik. Mağaranın içinde şelaleler var çocuklar için gerçekten ilgi çekici bir yer. Çağ Mağarası Trabzon’a gidiş yolunu uzatan bir mağara ama kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

Çal Mağarası Gidiş Manzarası
Çal Mağarası Şelale
Çal Mağarası Giriş
Çal Mağara İçi

Mağarayı gezdikten sonra doğru Trabzon şehir merkezindeki Ayasofya Camisine rotamızı kurduk. Ayasofya Camii sahil şeridine çok yakın sahili solunuza aldığınızda yolun sağında kalıyor, yeşillik bir alan. İçinde hem kilisesi hemde camisi bulunan bir ibadet yeri, görmeden gelmeyin. Ayasofya Camisinin arka sokaklarında hem hediyelik eşya dükkanları var hem de kalabalıktan uzak arabalarınızı rahat park edebileceğiniz yerler mevcut. Camiye 2 km uzaklıkta bulunan ve görülmesi gereken yerlerden biri de Atatürk köşkü. Şehir merkezinde biraz tur attıktan sonra kapalı olduğunu bilsek bile uzaktan görmek adına Sümela Manastırına doğru yolumuza devam ettik.

Ayasofya Cami Bahçe
Ayasofya Kilise içi
Ayasofya Cami
Ayasofya Cami
Atatürk Köşkü Gidiş

Manastıra giderken Maçka yolundan Altındere vadisine geçtik. Yol hafif virajlı ama asfalttı, hiç zorluk çekmedik. Manastır kapalı olduğu halde oldukça kalabalıktı. Arabayı yol kenarına park edip biraz yürüdük, ana seyir alanına geldiğinizde isterseniz manastıra en yakın bölgeye çıkabileceğiniz 1,5 km bir patika yol var. İsterseniz araba ile de yukarı çıkabiliyorsunuz. Manastıra yakın tam sınırında tepede Aya Varvara kilisesi var ve içinde isterseniz manastırdan fotoğraflara bakabileceğiniz, isterseniz de tarihinin anlatıldığı bir kısa film izleyebileceğiniz alan var. Manastıra en yakın o alandan bakıp uzaktan fotograflarını çekebiliyorsunuz. Trabzon’a manastır açıldıktan sonra kesinlikle tekrar geleceğiz.

Sümela Manastır Gidiş
Sümela Manastır – Kilise
Sümela Manastır Uzaktan Görünüm

Manastır gezimiz de bittikten sonra navigasyona Livera Camping’i kurduk ve hayatımızın en büyük hatasını yaptık:) Bu kamp alanına kesinlikle navigasyon ile gelmeyin Maçka ilçesinde bulunan A101 marketin solundan yukarı çıkarak gidin. Navigasyon sizi o kadar tehlikeli ve farklı bir yola sokuyor ki kesinlikle kayboluyorsunuz. Biz navigasyon ile gitmeye çalıştık ve en sonunda girdiğimiz daracık bir yolda görme engelli bir dedemize rastladık bize o kadar güzel yolu tarif etti ki onun sayesinde yolu bulduk. Hatta bizi evine yemeğe bile davet etti. Böyle insanlar zor bulunuyor emeği yadsınamaz. Dedemizin tarif ettiği yoldan gidince Livera Camping hemen karşımıza çıktı.

Livera Camping

Kamp alanı Karadeniz turumuzda şu ana kadar en iyi gördüğümüz kamp alanlarından biriydi. Sahibi ile sohbet etme imkanımız oldu, yoldan kendisi de şikayetçi. Herkes navigasyon ile gelmeye çalışıyor ve sonunda beni arıyorlar dedi. Aslında web sitemize baksalar Maçka içinden direk tarif veriyorum dedi.  Yaylanın içinde yeni kurulmuş bir kamp alanı. Çadır başı 25TL ve ayrıca küçük kendi kiraladığı yöresel köy çadırları da var. Onlar da 50TL. Oldukça temiz bir aile işletmesi ve herşey ile ilgilenen bir aile. Restaurantları, mutfakları, özel dinlenme alanları herşey düşünülmüş. Biz çadırımızı kurup biraz yürüyüş yaptık. Burada 1 gün kalıp yolumuza devam etmemiz gerekiyordu ama zamanımız olsa kesinlikle en az 2 gün kalırdık. Hava müthişti, kalabalık bir yer değildi. En azından henüz Araplar keşfetmemiş. Akşam eşimle küçük bir ateş yaktık ve ekmek arası sucuk yaptık. Kamp alanlarında en çok sevdiğimiz şey farklı insanlar ile tanışıp yemeklerimizi paylalıp, sohbet etmek. O gece de öyle oldu burada çok tatlı insanlar ile tanıştık.  Bir çift vardı aynı bizim gibi Karadeniz turuna çıkan. DOMATESLERE_OZGURLUK instagram hesaplı Hülya Hanım ile tanıştık tek başına otostop ile Karadeniz turuna çıkmış, birlikte muhabbet ettik. Oda Artvin ve Rize tarafından geldiği için küçük tüyolar aldık kendisinden.

Sabah olur olmaz çadırlarımızı toplayıp kahvaltımızı ettikten sonra rotamızı Rize’ye çevirdik.

Livera Camping
Livera Camping
Livera Camping
Livera Camping Ateş
Livera Camping Çadır Alanı

Uğramadan Gelmeyin

  • Çal Mağarası
  • Ayasofya Camisi
  • Atatürk Köşkü
  • Uzun Göl (Biz uğramadık çünkü beton ermeleşme doğayı bozmuş)
  • Maçka
  • Livera Yaylası
  • Sümela Manastır
  • Hamsiköy sütlaç yemeden gelmeyin
  • Akçabaat köfte yemeyi unutmayın
Hamsiköy Sütlaç

Kamp Alanın Özellikleri

Elektrik: Var
Restaurant: Var
Barbükü: Var
Telefon çekiyor
Internet çekiyor
Wi-fi: Yok
Wc: Var
Duş: Var
Otopark: Var
Sahil Kampı: Hayır
Ağaçlık alan: Var
Çadır Alanı: Var
Caravan: Yok
Bungalow: Yok (Yöresel Çadır: Var)
Denize yakın: Hayır
Sıcak su: Var
Çeşme: Var (Bulaşık için)
Buzdolabı: Var (Salih Bey’den rica ettik kullandık)
Elektrikli ısıtıcı: Yok
Kredi kartı: Geçiyor
Çocuk oyun alanı: Yok
Çimen: Var
Engebeli: Değil
Piknik masası: Var
Kapalı tesis: Evet
Dere: Yok
Çadır ve ekipman kiralama: Yok
Çocuklu kamp: Uygun
Tek başına kamp: Uygun

Ücret (2018)

Çadır fiyatı: 25 TL (Kişi bağımsız)

Yöresel çadır: 50TL

Camping açık kahvaltı: 30TL

Sümela Manastır: 11TL (araba)

Çal Mağarası: 8TL

Değerlendirme

Temizlik: 9/10
Ücret Performans: 10/10
Çadır kullanım alanı: 9/10
İşletme: 9/10

Mükemmel

İletişim

Web Site: http://www.liveracamping.com/
Telefon: Salih Kantarcı (işletme sahibi) 0532 230 25 990539 464 65 87
Email: liveracamping@gmail.com
Adres: Yazlık Mah. Düzler Mezrası No: 1 61750 Maçka / Trabzon /Türkiye
instagram: https://www.instagram.com/liveracamping/

Karadeniz Rüya Turu:

1.Gün: Ilgaz Dağı Milli Parkı
Yazımıza http://nereyekampatsak.com/?p=1333&preview=true linkinden ulaşabilirsiniz.

2. Gün: Samsun

Yazımıza http://nereyekampatsak.com/camping-kanarya-altinkum-samsun linkinden ulaşabilirsiniz.

3. Gün: Ünye

Yazımıza http://nereyekampatsak.com/?p=1375&preview=true linkinden ulaşabilirsiniz.

4. Gün: Ordu

Yazımıza http://nereyekampatsak.com/?p=1464&preview=true linkinden ulaşabilirsiniz.

5. Gün: Trabzon

Yazımıza http://nereyekampatsak.com/?p=1489&preview=true linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir