Torkul Göleti – Düzce

Nasıl Gidilir?

Torkul Göleti, İstanbul’a yaklaşık 240 km ve 3,5 saat uzaklıkta. Biz Çekmeköy’den İzmit-Ankara yoluna girip, Hendek-Düzce sapağından çıktık. Torkul’a gitmeden Aydınpınar Şelalerini görmeye gittik. Aşağıda rotamızı görebilirsiniz. Bu noktada, şunu söylemeden olmaz, köy yoluna girdikten sonra telefonlar çekmiyor.

Torkul Göletine Giderken
Sağa Sapın

Ne Zaman Gitmeli?

Biz bu kampımızı temmuz ayında attık. Torkul göletine, mayıs-ekim ayları arası gitmenizi tavsiye ederiz. Bahar aylarında dahi yollarda kar olduğunu duyduk. Tabii uygun araç ve ekipmanla kışın da gidebilirsiniz.

Biz Yanımızda Ne Götürdük?

3 mevsim 3 kişilik Husky çadır (Husky Bird Yeşil), çadır altı zemin matı (Decathlon), şişme yatak (Bestway 3 kişilik), çadır içi lambası, kafa lambası,hamak (decathlon), yönetmen sandalyeleri, masa (decathlon piknik masaları olduğu için gerek yok), yürüyüş ayakkabısı, yedek kıyafetler, mangal teli, balta, kamp bıçağı (Colombia), piknik seti, yiyecek, içecek, bulaşık deterjanı/süngeri, çöp poşeti, piknik tüpü (Nurgaz), kışlık uyku tulumu (Geceleri çok soğuk oluyor) sinek kovucu sprey, ağrı kesici, ateş düşürücü, buzdolabı.

Biz Ne Yaptık?

  1. Gün

İstanbul Çekmeköy’den saat 06:00’da yola çıktık. Yolda fırına ve kasaba uğradık. Köy yoluna girdikten sonra alışveriş yapabilmeniz bakkal dışında seçenek yok bu yüzden ihtiyaçlarınızı Düzce merkezdeyken gidermenizi öneririz. Daha sonra, yukarıda tarif ettiğimiz yoldan Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkına ulaştık. Hafta sonu olmasına rağmen, bizden başka kimse yoktu. Sabah saatinde gitmiş olmamızın da etkisi olabilir. Parka girmeden önce sol taraftaki düzlükte gezinip biraz etrafı keşfettik. Eğer Torkul Göleti çok uzak gelirse buraya da kamp atabilirsiniz dere kenarı güzel, sakin, sessiz yerler mevcut.

Aydınpınar Şelalesi Kaya Üstü Korkuluk

Park alanı düzenli ve temiz, yürüyüş yolu keyifliydi. Otopark, tuvalet ve restoran var. Biz oradayken restoran ve tuvaletlerin kapalı olduğunu söyleyelim. Bu arada belirtmek gerekir ki, şelaleye ulaşmak için çok fazla yürümüyorsunuz yaklaşık 5 dakika. Daha uzun bir mesafe de olsa yürümeye değer bir manzara sizi yolun sonunda bekliyor.

Aydınpınar Şelalesi

Çocuklar şelalenin ve temiz havanın keyfini çıkardıktan sonra Torkul Göletine doğru yolumuza devam ettik. Gölete giden yol dar ve virajlı. Yol üzerinde bir çok yaylanın tabelasını göreceksiniz. Biz Odayeri yaylasında, yoldaki sevimli inekler sayesinde zorunlu mola verdik ve buna değdi. Torkul’a vardığınızda Torkul Yaylası ve Torkul Yaylası ve Göleti olarak iki tabela göreceksiniz. (Yukarıda tabela mevcut) Torkul Göleti tabelasını takip edip sağa dönün. Zemin bozuk da olsa aracınızı park edecek bir yer bulabilirsiniz. Park ettiğinizde yerde çeşme de var. Park yeri gölün hemen yukarısında. Çeşmeden su içiliyor.

Manzaranın tadını çıkardıktan sonra, gölün etrafında yürüyüp, kendimize en uygun kamp yerini seçtik. Çocukların karnı çok acıktığı için çadırları kurup hemen ateşimizi yaktık. Ateşi yakana kadar, hepimiz birkaç yerimizden ısırıldık. Neyin bizi ısırdığını göremedik ama kızarıklık, kaşıntı ve şişlik oluştu. Giderken yanınıza mutlaka sinek kovucu krem veya spreylerden alın deriz.

Torkul Göleti Kamp Alanımız

Yemeğimizi yedikten bir süre sonra, İstanbul’dan 2 aile daha bize katıldı. Ateşimizde çayımızı demleyip, muhabbete devam ettik. Çocukları ormanın içinde yürüyüşe götürdük ve bu sırada odun topladık. Bir gece önce yağan yağmurdan dolayı kuru odun bulmak neredeyse imkansızdı. Topladığımız odunları güneşin altında ve hali hazırda yanan ateşimizin etrafında kurutmayı neyse ki başardık.

Akşam yemeğimizi yine ateş üzerinde hazırladık. Yemeğini yiyen çocuklar, bol oksijenin de etkisi ile erkenden uyudular. Bize de gecenin sessizliği, bol yıldızlı bir gökyüzü, çıtırdayan ateşin sesi ve dostlarla muhabbet kaldı.

Torkul Göletinde Ateşte Çay Keyfi

2. Gün

İkinci günümüzde nemli bir sabaha uyandık. kahvaltımızı yapıp, etrafı toparladıktan sonra, eşyaları arabaları yerleştirdik ve yola koyulduk. Buralara kadar gelmişken, bir de Güzeldere Şelalesini görelim dedik. Şelale çok güzel ve görülmeye değer. Ama pazar günü gitmekle büyük bir hata yaptık. Her yer günübirlik piknikçiler ile doluydu ve aşırı kalabalıktı. Şelaleye gitmek için bu kalabalığı aşmanız ve uzun sayılabilecek merdivenleri inmeniz gerekiyor. Yol üzerinde dinlenmek için ara ara banklar koymuşlar. İnerken değil ama çıkarken lazım oluyor. Şelalenin tam aktığı yere girilmiyor,ama bir kaç metre yukarıdan manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Hatta uzun uzun seyretmek isteyenler için bir teras yapılmış ve kahve çay servisi veriyorlar. İsterseniz Güzeldere Şelalesinin olduğu yerde de kamp alanı var ama tavsiye etmeyiz bütün WC’nin pis suyu oraya akıyor ve korkunç bir koku vardı.

Güzeldere Şelalesi Seyir Alanı
Güzeldere Şelalesi Piknik Alanı

Ücretler (2018)

Kamp Alanı: Ücretsiz

Güzeldere şelalesi araba: 12 TL

Uğramadan Gelmeyin

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan Efteni Gölü, ilçe merkezine 5 km uzaklıkta. Güzeldere Şelalesinden 6km aşağı anayola inip sola döndüğünüzde yol boyunca sağ tarafınızda kalıyor. Oldukça büyük bir göl. Göl, sazlıklar, açık su yüzeyleri ve çamur düzlükleri gibi bir çok nitelik taşıdığından bir çok hayvana da ev sahipliği yapıyor. Gölün kenarında çok güzel fotoğraflar çekmek için ortam sağlayan, Gölyaka Belediyesine ait sosyal tesis var. Bize sorarsanız buralara kadar gelmişken Efteni Gölünü de görün deriz.

Efteni Gölü İskele

Değerlendirme

Temizlik: 8/10
Ücret/Performans: –
Çadır Kullanım alanı: 9/10
İşletme: –

Peki, bir daha Torkul göletine gider miyiz? Tabii ki gideriz. İstanbul’a yakın, sakin ve doğası muhteşem bir kamp yeri. Tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir