Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Nasıl Gidilir?

İstanbul Anadolu Yakası ve Yedigöller Milli Parkı arası mesafe yaklaşık 300 km ve 3,5 saat. Biz Anadolu otoyolu üzerinden Bolu merkeze gelip oradan da Yedigöller tabelalarını takip ettik. Haritayı aşağıda görebilirsiniz.

Ne Zaman Gitmeli?

Uygun ekipman ile her mevsim gidilebilir fakat tadı sonbahar aylarında çıkar. Yapraklar kızarıyor ve çok güzel fotograf kareleri çıkıyor.

Biz Yanımızda Ne Götürdük?

Çadır (Husky Bird 3 mevsim), çadır altı koruyucu (Decathlon), şişme yatak (bestway 3kişilik), çadır içi lambası, kafa lambası, yürüyüş ayakkabısı, yedek kışlık kıyafetler, mangal tel, balta, çakı, piknik seti, yiyecek, içecek, piknik tüpü, güneş yağı, sinek kovucu sprey, ağrı kesici, ateş düşürücü ve kışlık uyku kıyafetleri ve battaniye, solar shower, tüp (1 tane Nurgaz), yönetmen sandalyeleri , masa (Decathlon)

Biz Ne Yaptık?

1.Gün

Bu kampımızda bize bir çok arkadaşımız ve takipçimiz eşlik etti. Sabah saat 05:00’te TEM Mehmetçik Vakfı Tesislerinde buluştuk. Yolda sadece bir kere durduk.

Yedigöller’e Gidiş

4 saat sonra Yedigöller Milli Parkı’na ulaştık. Girişler ücretli. Biz içeri girerken kimsecikler yoktu. Para isteyen olmadı. (sonradan kamp yerimize çadır maliyeti diyerek gelip aldılar)

Yedigöller’de adı üstünde yedi tane göl var. Bunlar; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür. Bütün göllerin etrafını dolaşabileceğiniz bir yürüyüş rotası var. Kamp yapmak isteyenleri Deringöl ve Büyükgöl’e yönlendiriyor, diğer göllerin etrafında çadır atmanın yasak olduğunu söylüyorlar. Bu arada Milli Park içinde bungalovda konaklama seçeneği de mevcut.

Biz parkı dolaşırken Sazlıgöl kenarında atılmış çadırlar gördük, diğer göllere göre daha sakin olduğundan biz de buraya kamp yapmaya karar verdik. Nispeten kalabalık sayılacak bir grup olduğumuz için gölün karşı kıyısında sekiz çadırı da atabileceğimiz bir alan bulduk ve oraya yerleştik. Çoğu göl kenarı gibi burası da eğimliydi.

Yedigöller Çadır Alanı

Not: Gece yatmadan önce, çadırın aşağıda kalan kısmının altına ayakkabı vb. eşyalarınızı koyarsanız, çadırınız daha az kayar.

Çadırlarımızı kurduktan sonra, ağaçların altında göl manzarası eşliğinde kahvaltımızı yaptık. Kahvelerimizi içerken, artık etraf kalabalıklaşmaya başladı. Günü birlik gelenler gölün etrafında yürüyüş yapıyorlardı. Saat 11:00 gibi, kamp alanı görevlilerinden biri yanımıza geldi. Bulunduğumuz bölgede kamp yapmanın yasak olduğunu söyledi. Biz de etrafın çok kalabalık olduğunu, insanlar dağıldıktan sonra akşamüstü çadırları  Deringöl’e taşıyacağımızı söyledik. Bir kaç saat sonra, bir görevli daha geldi, o da bu bölgede çakal, kurt ve ayı olduğunu ve onların sorumluluğunda olduğumuz için izin verilen alanlara gitmemizi söyledi. Aynı şeyi ona da söyledik. Aradan çok zaman geçmeden, elinde makbuzla biri daha geldi. Bu alanda kamp ücretli dedi. Biz de ücretini sorduk. O sırada kamp alanımızda yedi çadır vardı. Yedi çadır için 105 tl aldı. Artık elimizde makbuz olduğu için alanı terk etmedik. Gece de ne çakal ne kurt ne de ayı gördük veya duyduk.

Çadır sorununu hallettikten sonra, yürüyüşe çıktık. Göllerin etrafında dolaşıp, çok güzel fotoğraflar çektik. Bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

Yedigöller – Büyük Göl
Yedigöller – Sazlı Göl
Yedigöller Manzara

Yürüyüşten sonra iyice karnımız acıkmıştı. Fakat saatin 19:00 olmasını bekledik. Yedigöller Milli Parkı Parkı içinde saat 19:00!a kadar ateş yakmak yasak. Bununla ilgili sürekli anons yapılıyor.

Yasak saati bittikten sonra, ateşimizi yakıp, yiyeceklerimizi hazırladık. Gece boyu uzun sohbetler ettik. Ateşin başındayken soğuğu pek hissetmedik ama çadırlara girince soğuk etkisini gösterdi. Yanınızda soğuğa dayanıklı tulum bulundurmanız şiddetle tavsiye edilir.

Ateş Çevresi Sohbetler

2.Gün

Sabah Bolu’nun muhteşem havası ve göl manzarası ile uyanmak paha biçilemezdi. Manzaraya karşı kahvaltı yapmak, gece ki soğuğa değdi.

Kahvaltıdan sonra etrafta biraz daha yürüyüş yapıp, toparlanmaya geçtik ve tekrar yola koyulduk.

En kısa zamanda tekrar Yedigöller’e gelmeye karar verdik.

Çadırdan Yedigöller
Yedigöller – Menemen

Ücretler (2018)

Çadır ve giriş ücreti: Çadır başı 15 TL

Kamp Alanın Özellikleri

Çadır: Var
Çadır Kiralama: Yok
Karavan: Var
Bungalow: Var
Elektrik: Yok
Telefon: Çekiyor
İnternet: Çekiyor
Wi-Fi: Yok
Mutfak: Yok
Buzdolabı: Yok
Elektrikli Isıtıcı: Yok
Su Isıtıcı: Yok
WC: Var
Duş: Yok
Sıcak Su: Yok
Piknik Masası: Var
Barbükü: Yok
Market: Yok
Bar: Yok
Restaurant: Var
Çimlik Alan: Var
Çocuk Oyun Alanı: Yok
Otopark: Var
Sahil: Yok
Kum Plaj: Değil
Ağaçlık Alan: Evet
Orman Kampı: Evet
Kredi Kartı: Hayır
Kapalı Tesis: Hayır

Değerlendirme

Temizlik: 9/10
Ücret/Performans: 9/10
Çadır Kullanım alanı: 10/10
İşletme: Yok

Kesinlikle bir daha gideriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir